wtorek, 4 listopada 2014

How gay is Pakistan

Dokument przedstawiający sytuację społeczności LGBT w Pakistanie. Poruszone zostają kwestie wolności obywatelskich, sytuacji prawnej i obyczajowości.

Tytuł oryginalny: How Gay is Pakistan
Reżyseria: Masood Khan
Produkcja: Wielka Brytania, 2015
Gatunek: dokument
Dostępność: BBC


Oczywiście każdy z nas wyobraża sobie mniej więcej jak wygląda życie geja w Pakistanie. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej ciekawa i złożona.


Kompleksowo

Film ten oglądamy tylko po to, żeby poznać / dowiedzieć się / zapoznać. Zresztą właśnie taka jest idea dokumentów! Gdyby tytuł nie brzmiał „Jak gejowski jest Pakistan”, ale na przykład „Gejowskość w Pakistanie” może nie do końca byłoby o czym opowiadać, zważywszy na polityczne i społeczne nastroje, które każdy z nas może sobie wyobrazić nawet bez oglądania filmu. Mimo wszystko nie jest to zmarnowany czas. A to właśnie ze względu na to, że nasz przewodnik nie udaje się tylko do organizacji ruchu oporu, czy nielicznych klubów branżowych, ale szuka querowych przejawów we wszelkich dziedzinach życia – albo choćby odpowiedzi na nie. I tak zbadane zostają religia, nocne życie, prawo i przede wszystkim proste życie najzwyklejszych głównych zainteresowanych. Temat został wyczerpany.

Gdzie Rzym, gdzie Krym

Opisując dokument nie sposób nie wspomnieć o ogromnej zalecie jaką jest widoczny dystans prezentera do opisywanych wydarzeń. Mimo, że sam jest gejem i (co oczywiste) jest poruszony wrogością panującą w Pakistanie to ma pełną świadomość, że zostawił ten kraj za sobą (bo tam się urodził) i może czuć się bezpieczny z perspektywy wolnego i wyzwolonego londyńczyka. Dlatego z jednej strony pokazuje nam to, co sam pamięta, a z drugiej, mówi językiem odbiorcy, który nawet jeśli sam nie jest wyoutowany to patrzy na daleki Pakistan jak na egzotykę. Brutalną ale daleką, więc jednak nie tak bardzo rażącą.

Strach

To uczucie jest obecne niemal w każdym ujęciu Pakistanu. W oczach i wypowiedziach ludzi widać przerażenie i wołanie o zajęcie się ich sprawą. Bo czy jest rzeczą dopuszczalną, żeby w dwudziestym pierwszym wieku istniało państwo, które nie tylko uznaje homoseksualizm za nielegalny, ale także dyskryminuje i prześladuje osoby nieheteronormatywne?! Nie jest. Cóż... pewnie nigdy nie przyjdzie mi odwiedzić Pakistanu, choć na pewno ma w zanadrzu cudowną i barwną kulturę. Ciężko jednak cieszyć się nią, gdy ma się świadomość tego strachu i cierpienia. I jeszcze jedno. W Polsce jest lepiej, co nie oznacza dobrze. Żadna wolność nie jest dana na zawsze, a perspektywa z tego skrawka Bliskiego Wschodu pokazuje to lepiej niż cokolwiek innego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz