piątek, 29 sierpnia 2014

Miejsce kina gejowskiego

Kino branżowe

Branżowe kino to w zasadzie twórczość spod znaku LGBT, w którego skład wchodzą wszystkie filmy związane z tematyką odpowiednio: gejowską, lesbijską, biseksualną i transseksualną/ transgenderową (dodaje się także literę Q dla dodania queer). Choć, aby konkretny film zaliczyć do tego grona wątek orientacji nie-heteroseksualnej powinien być wiodący, to właściwe przypisanie filmu pozostaje chyba w sferze osobistego uznania krytyków.
Specyficzną odmianą gatunku jest zjawisko New Queer Cinema, który łączy filmy prezentujące najnowsze poglądy na kwestie seksualności. Stanowczo rezygnuje z konserwatywnego modelu i przedstawia bohaterów wyzwolonych i swobodnie poruszających się w swojej odmienności. Przede wszystkim zaś, odcina się od tej twórczości, w której bohater boryka się ze zrozumieniem swojej seksualności

Dyskryminacja

Nie będzie chyba przejawem dyskryminacji fakt, że skupiam się jedynie na tematyce kina gejowskiego. Jak już wspomniałem, we znaki daje się brak jednego miejsca w Internecie przeznaczonego tylko obrazom z dwoma aktorami w roli głównej. Postaram się więc zebrać bogaty dorobek gejowskiej części kina gatunku. Jego początki sięgają roku 1895 (The Gay Brothers), kiedy to Thomas Edison wyprodukował film przedstawiający dwóch mężczyzn tańczących walca. Potem w kolejnych dekadach gatunek ewoluował i mimo dyskryminacji walczył o taśmę, by w końcu otwarcie prezentować kulturę homoseksualną. Mam nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas na wpis dotyczący historii tego filmowego zjawiska…

Szpule z kluczami

Z punktu widzenia poszukiwań filmów gejowskich teoria kina nie ma większego znaczenia. Zwyczajnie, postaram się prezentować te filmy, które opowiadają historie gejów i te, które mają znaczenie dla gejowskiej kultury. Każdy wybór pozostaje więc moim subiektywnym. Warto jednak zaznaczyć jak znaczącą rolę odkrywa kino w budowaniu świadomości społeczeństwa. Jak bardzo różni się nasz świat od tego z końca wieku XIX. Ujęte na blogu filmy to nie tylko historie bohaterów z ekranu - to historia całej gejowskiej społeczności, naszej tożsamości i klucz do jej zrozumienia.  

czwartek, 28 sierpnia 2014

Filmy gejowskie. Prolog.

Dlaczego blog 'Filmy gejowskie'?

Powody są dwa.
Po pierwsze, dostrzegam cały czas niezagospodarowaną przestrzeń informacji w Internecie. Podczas poszukiwań znalazłem głównie pasję, pytania i zaciekawienie tematem; mniej odpowiedzi. Istnieją strony i blogi, które dotykają bardzo szerokiej problematyki LGBT, są strony prezentujące to kino, natomiast brakuje mi osobistego opracowania problematyki kina gejowskiego. Tylko o nas. Dla nas. I dla ciekawskich.
Drugi powód jest błahy. Lubię kino. Lubię filmowe dyskusje. Jestem gejem. Z przenikania się tego zrodził się pomysł na bloga. To pomysł na dzielenie się tym, co odnalazłem w kinie i wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co jeszcze skrywa Dziesiąta Muza?   

Prawo do kina

Wysuwam postulat prawa do kina! Pół żartem, pół serio. Odbieram kino jak wynalazek, który przenosi do innej rzeczywistości. Choćby na dwie godziny. Filmy gejowskie przenoszą do świata queerowego – tak bardzo zróżnicowanego i skądinąd nam bliskiego. Chyba każdy gej miał/ma w swoim życiu moment, w którym chciał przenieść się do świata, który odpowie na jego problemy, który wzruszy. Chyba każdy zaplanował romantyczny, filmowy wieczór z partnerem i liczył na „inny” ekranowy pocałunek. Normalny. Właśnie o tę normalność idzie. Blog ma być zapisem refleksji, które wzbudzają branżowe filmy, a więc nie formą do ich recenzowania. Ale jego zadaniem ma być także, wskazanie i usystematyzowanie filmów na każdą okazję. Bo każdy zasługuje na kino. Nawet gej!

Szeroka skala

Przygotowując się do pisania bloga znalazłem dziesiątki tytułów (jeszcze wszystkich nie widziałem). Nigdy nie sądziłem, że jest aż tyle filmów branżowych! Jeśli dodać do tego organizowane festiwale (także polski), przyznawane nagrody, recenzje, opracowania naukowe okazuje się, że naprawdę jest o czym pisać! Dlatego zdecydowałem się jedynie na filmy gejowskie, a nie szeroko: LGBT. Mam nadzieję, że blog sprawdzi się jako pomoc do poszukiwań idealnego filmu na wieczór. Ale przede wszystkim wzbudzi ciekawość, dyskusję, zainteresuje refleksjami, które przychodzą na myśl podczas seansu.  To może być ciekawe...!

Już teraz zapraszam na stronę bloga na facebook.com:
https://www.facebook.com/filmy.gejowskie/timeline

środa, 27 sierpnia 2014

Przewodnik po blogu

Kiedy zakładałem bloga, łatwo było wszystko uporządkować i zaplanować. W miarę upływu czasu rozrosła się także struktura bloga. Dla wszystkich, którzy chcą lepiej się tu poczuć przygotowałem kilka wskazówek.


1. Każdy post to jeden film. Zawsze składa się z takich części: danych technicznych,  streszczenia fabuły, szybkiej relacji i trzyczęściowej analizy.

2. Analizę staram się dzielić na: analizę filmu (genezę, cel, wykonanie, wady i zalety), analizę bohatera/rów i około filmową refleksję.

3. W poście ukryte są linki do: serwisu filmowego (w oryginalnym tytule), strony udostępniającej film (dostępność) i podobnych produkcji opisanych na blogu.

4. Filmy zostały „otagowane” kategoriami ułatwiającymi znalezienie odpowiedniego filmu do wieczornego nastroju lub mieszczącego się w kręgu szczególnej tematyki.

5. W treści zamieszczam linki do innych filmów o podobnej tematyce tak by łatwo było je ze sobą porównać i wyciągnąć to co niepowtarzalne.

6. Niektóre filmy szczególnie polecam (REKOMENDUJĘ) lub nie (ODRADZAM). Zawsze warto sięgnąć do klasyki.

7. Zalezienie analizy konkretnego filmu jest możliwe po kliknięciu w FILMOGRAFIĘ. Wykaz wszystkich produkcji znajduje się też zawsze u dołu strony.

8. Nowości tradycyjnie najlepiej znaleźć sięgając do archiwum po prawej stronie ale bycie na bieżąco z nowościami jest możliwe dzięki Facebook-owi, Filmweb-owi i Zblogowanym, czy obserwacji przy użyciu poczty mailowej. 

9. Osobną kategorią są posty o historii, teorii kina oraz te organizacyjne zebrane w kategorii O KINIE I BLOGU.

10. I oczywiście czekam na wszelkie uwagi, propozycje i komentarze. I przez serwisy społecznościowe i przez wiadomość. 

sobota, 2 sierpnia 2014

Filmografia A-M

  • Bent
    • dramat wojenny - 1997 - 9/10 
  • Boys
    • dramat - 2014 - 6/10
  • eCupid
    • komedia - 2011 - 7/10

piątek, 1 sierpnia 2014

Filmografia N-Z

  • Tom
    • thriller psychologiczny - 2013 - 9/10
  • Trik
    • komedia - 1999 - 6/10
  • W kręgu
    • melodramat dokumentalny - 2014 - 7/10
  • Wilde
    • biograficzny - 1997 - 8/10
  • Xenia
    • kino drogi - 2014 - 5/10